blog banner

מאמרים

ברגע שהחלטתם להתגרש , אחד הדברים שממנו חוששים הכי הרבה הוא איך מספרים זאת לילדים? מהי הדרך הנכונה והאם יש בכלל דרך נכונה ?

אז איך נעשה זאת על הצד הטוב ביותר , ונסייע להם להסתגל למציאות חדשה?

ישנן קונספציות שמלוות אותנו לאורך חיינו, לכול אחד יש את אלו שייחודיות לו או למשפחתו אך יש גם כאלו שנפוצות ורווחות בקרב כולנו. אלו אותן אמונות, תפיסות ואף תקוות שעליהן אנו נתלים בעודנו מצויים בצמתים המשמעותיות ביותר בחיינו. צמתים שבהן שתי הדרכים מובילות לכיוונים הפוכים ושונים בתכלית. הדרך האחת היא הדרך המושכלת, הראויה, החכמה, והאחראית אך לעיתים גם המפחידה. דרך זו מתחילה לרוב בעלייה קשה אך לאחריה היא נוחה, בטוחה וצפויה. השנייה היא אותה דרך שקל לצאת אליה, או אולי נכון יותר לומר, קל להמשיך בה, אך היא אינה צפויה ומלאה במכשולים וקשיים. לצערנו הרב קונספציות אלה לרוב מכוונות אתנו להמשיך בדרך הקלה ולא להתאמת עם המציאות והרציונל שלנו - להבטיח עתיד טוב ובטוח יותר לנו ולמשפחתנו.

לפני כשנתיים הגיעה אלי אלמנה, שרה (שם בדוי). בעלה מזה 38 שנה, שוקי (שם בדוי) הלך לבית עולמו ביום אחד. הם הלכו לישון יחד ובבוקר, כאשר התעוררה, הוא כבר לא היה בין החיים - לקה בדום לב ונפטר. שוקי היה בעלים של עסק מאוד מצליח שהוא והשותף שלו, אורי, הקימו לפני 35 שנה. שוקי ואורי היו גם חברים טובים עוד מימי הצבא וההכרות בין המשפחות היתה הכרות קרובה, אוהבת וצמודה. הם טיילו ביחד, עבדו ביחד וגידלו את ילדיהם ביחד.

כאשר נגה היתה בת 16 היא איבדה את אמה. נגה ירשה סכום כסף נכבד (כ-2 מליון ₪) וכן חלקים בנכסי מקרקעין שונים. מזלה של נגה היה שנכסי המקרקעין שירשה לא היו בבעלותה הבלעדית שכן לאחר שנתיים הכסף הנזיל שהתקבל בידיה כבר לא היה קיים. נגה נסעה לטיול סביב העולם פגשה את האדם הלא נכון שנתן לה את העצות הלא נכונות. היא עשתה תאונה עם רכב חדש שרכשה אך שכחה לעשות לו ביטוח, היא השקיעה את הכסף בהשקעות ספקולטיביות שנכשלו ואמה, התהפכה בקברה.

השלב שבו רוב הזוגות רוכשים דירה/ בית למגוריהם מהווה חלק מהצמיחה המשפחתית והבנייה המשותפת של עתידם הזוגי, המשפחתי והכלכלי. מרבית הזוגות הרוכשים דירת מגורים הינם זוגות צעירים עם ילדים או לקראת הבאת ילדים לעולם ועל מנת לרכוש דירת מגורים הם בדרך כלל פודים את כל החסכונות, קופות, קה"ל שצברו עד אז, מבקשים עזרה מההורים, בחלק מהמקרים העזרה מתבטאת במתן מתנה ובחלק אחר במתן הלוואה מההורים. מאחר ושלב זה של רכישת דירה או בניית בית הינו שלב כה מרגש ומשמעותי בחייהם של מרבית הזוגות, מרבית הזוגות אינם מסדירים שלב זה בהסכם מתאים ובמקרה של גירושין החשש להסדיר את הנושא עלול להוביל לעוגמת נפש רבה ולנזק כלכלי עצום לאחד הצדדים ולמשפחותיהם המורחבות!!

"התפתחותו המקצועית של האדם מהווה פרק מרכזי בסיפור חייו. תכופות, שלובה ההתפתחות המקצועית של כל אחד מבני-זוג בזו של האחר, עד כדי שהשתיים מספרות יחד סיפור אחד. בנייתן המשותפת של קריירות היא לרוב אחד המיזמים החשובים ביותר בנישואים, ויכולת ההשתכרות המוגברת היא הנכס המשמעותי היחיד, או המשמעותי ביותר, מן הבחינה הכלכלית בנישואים רבים" (מתוך בע"מ 4623/04).

הסכנות הנלוות לחברות משפחתיות בהן שותפים, הורים וילדיהם או בני זוג או אחים וגיסיהם או שאר בני משפחה הן סכנות גדולות הטמונות מעצם היותם של השותפים בני משפחה. עסק משפחתי אינו יכול להתנהל בשעה של מריבה אישית גדולה בין בעליו ושעה שכל אחד מהם מושך את העגלה לכיוונו בדרך ניהולו ובגישתו העסקית.

הפיכתו של העולם לכפר גלובלי, יצרה בשנים האחרונות מושג חדש אצל עובדים רבים – הרילוקיישן. אם בעבר היו אלה רק עובדים בשרות המדינה שיצאו לעבוד בחו"ל, היום קיימות חברות רבות (במיוחד בתעשיית ההייטק) השולחות את עובדיהן לעבודה בחו"ל – החל ממס' חודשים ועד מס' שנים.

"ואין אדם יודע יום פקודתו".

זוג הורים נהרג בפתאומיות בתאונת דרכים קטלנית והותיר אחריו שלושה ילדים קטינים, מתחת לגיל 18. לבני הזוג לא הייתה צוואה וכך, כל רכושם התחלק שווה בשווה בין הילדים ובפתאומיות- בהגיעם לגיל 18, נאלצו הקטינים לנהל הון גדול ונכסים. תחושת הבלבול, העדר "המבוגר האחראי" וגילם הרך של הילדים הביאו להחלטות שגויות ורכושם של הוריהם התבזבז וקטן במס' שנים לא רב עד שלא היה.

הצעד הראשון שעושים זוגות צעירים אשר נישאו לא מכבר הינו רכישת דירת מגורים. למרות ההטבות הרבות העומדות לזוג צעיר בראשית דרכו, על מנת שתאושר לבני הזוג משכנתא, עליהם לרכז הון עצמי בסך 25-30 אחוזים מגובה הרכישה. בישראל, בה מחירי הדירות מרקיעים שחקים, זוגות צעירים רבים נאלצים להיעזר בהוריהם על מנת לשים ידם על נכס ראוי. פעמים רבות ההורים מסייעים לזוג הצעיר עם מרבית הסכום, ולא אחת התרומה לבניית הבית המשותף איננה מאוזנת מבחינת משפחת הכלה ומשפחת החתן.

עו"ד שירי מלכה מסבירה: איך לשמור שלא יגזלו לילדים שלנו את המתנות שהענקנו להם.

עו"ד שירי מלכה מסבירה: מהי הענקה בדרך של נאמנות?

עו"ד שירי מלכה מסבירה: מהי מתנה בתנאי משפחה?

עו"ד שירי מלכה מסבירה: מהו הסכם הלוואה?

כיצד עלולים הנכסים שלנו להגיע לידיים זרות ע"י ניהול לא מוצלח של ההון המשפחתי?

מהן הסכנות שאורבות לילדים שמקבלים מהוריהם נכס במתנה?

עו"ד שירי מלכה מסבירה מהו הסכם ממון וכיצד הוא מסייע בניהול סיכונים משפחתיים

עו"ד שירי מלכה מסבירה כיצד לשמור על בני הזוג שלנו ואיכות חייהם לאחר מותנו בעזרת צוואה חכמה

עו"ד שירי מלכה מסבירה, במאמר מצולם, למה חשוב וצריך לערוך צוואה

עו"ד שירי מלכה מסבירה, במאמר מצולם, מהו חוק הירושה

עו"ד שירי מלכה במאמר מצולם בו היא מסבירה את משמעויות הצוואה

באיזה גיל צריך להתחיל לערוך צוואה? עו"ד שירי מלכה במאמר מצולם

לייעוץ והכוונה ניתן ליצור קשר עם המשרד
שם

אנא הזינו שם
דוא"ל

אנא הזינו כתובת מייל חוקית
טלפון

אנא הזינו מספר טלפון מלא כולל קידומת
לייעוץ והכוונה ניתן ליצור קשר עם המשרד
שם

אנא הזינו שם
דוא"ל

אנא הזינו כתובת מייל חוקית
טלפון

אנא הזינו מספר טלפון מלא כולל קידומת