articles pic

כאשר נגה היתה בת 16 היא איבדה את אמה. נגה ירשה סכום כסף נכבד (כ-2 מליון ₪) וכן חלקים בנכסי מקרקעין שונים. מזלה של נגה היה שנכסי המקרקעין שירשה לא היו בבעלותה הבלעדית שכן לאחר שנתיים הכסף הנזיל שהתקבל בידיה כבר לא היה קיים. נגה נסעה לטיול סביב העולם פגשה את האדם הלא נכון שנתן לה את העצות הלא נכונות. היא עשתה תאונה עם רכב חדש שרכשה אך שכחה לעשות לו ביטוח, היא השקיעה את הכסף בהשקעות ספקולטיביות שנכשלו ואמה, התהפכה בקברה.

לא לכך אנחנו מייחלים כאשר אנו מורישים את כל הנכסים שצברנו בזיעת אפינו וביגיע כפנו לאהובים לנו. אנו מייחלים כי הם ישכילו לעשות שימוש בנכסים אלו בצורה חכמה אשר תאפשר להם חיים נוחים יותר לאורך זמן.

כאשר אשר היה בן 9 הוא איבד את אמו. כל רכושו של אשר נותר לניהולו של אביו אשר לא ידע את החובות המוטלות עליו כאפוטרופוס ונאמן לטובתו של אשר. אביו של אשר נישא בשנית והוציא את כל כספי עזבון האם על מימון חיי המשפחה החדשה עד שלא נותר בקופת העזבון דבר כאשר אשר הגיע לגיל 18 שנה.

צוואה היא עיסקה שאדם עושה על כל רכושו. זוהי עסקת חייו או יותר נכון ומדוייק, עיסקת מותו.

אנחנו הולכים לעו"ד כאשר אנחנו רוצים למכור דירה, כאשר אנחנו רוצים להעביר דירה במתנה, כאשר אנחנו מטפלים בתביעות קטנות ובוודאי כאשר אנחנו מטפלים בתביעות גדולות.

משום מה דווקא בתחום הזה של הורשה, ישנה מעיין זילות ופחיתות ערך.

בהתאם להוראות חוק הירושה התשכ"ה-1965, יכול אדם להוריש את רכושו בשתי דרכים אפשריות: באמצעות צוואה או מכוח ירושה על פי דין- אם לא נערכה צוואה.

ההורשה באמצעות צוואה משנה לא רק את מערך חייו של האדם המוריש- אשר נמצא לעיתים בלחצים מאוד גדולים באשר לאופן בו יוריש את רכושו, אלא גם ובעיקר את מערך חייהם של קרוביו, אלו שירשו ואלו שלא ירשו אותו. הורשה באמצעות צוואה משפיעה על מערך החיים של כל הנוגעים בדבר ותפקידה, בין השאר, הוא להגן על יורשנו כאשר אנו כבר לא בין החיים ולא יכולים לעשות זאת בכוחותנו.

יש דרך לכפות על האהובים לנו, ובעיקר על ילדינו אשר יתכן וטרם השכילו לדעת כיצד לנהוג ברכוש ולהשתמש בו, איך לנהל את הרכוש שמתקבל על ידם מכח צוואתנו, למשך תקופה שתקבע על ידינו בהוראות הצוואה. יש דרך לכפות על בן/בת זוגנו או על ההורה השני, את דרכי הפעולה עם הרכוש שאנו מבקשים להוריש לילדנו. דרך זו רלוונטית הן כאשר הילדים הם קטינים שמעוניינים לדאוג לצורכיהם לאורך זמן ואף להגן על רכושם מפני ההורה הנותר בחיים, והן לילדים בגירים אשר רוצים להגביל את שיקול הדעת הניתן להם ולהגן על רכושם מפני עצמם.

אדם יכול לערוך צוואה ובמסגרתה לתת הוראות לחלוקה הדרגתית של כספי העזבון ואופן ניהולו, הוראות אשר "יחנכו" את יורשיו או את אפוטרופסיהם ו"ילמדו" אותם כיצד להתנהל עם הכספים, כיצד להשקיע אותם וכו'. אדם יכול לקבוע בצוואה שילדיו יקבלו סך של 2,000 ₪ לדוגמא בחודש, שכל ילד שמשרת בצה"ל, יקבל בנוסף למשכורתו הצבאית עוד 1,000 ₪ לדוגמא למחייתו, לקבוע בצוואה שכל ילד יהיה זכאי למימון לימודים על תיכוניים, מסיבת נישואין, חגיגות גדולות וגם חס וחלילה, הוצאות רפואיות מיוחדות.

צוואה מסוג זה הינה "הקדש פרטי" או בלשון מוכרת יותר: "נאמנות". באמצעות כלי זה ניתן ניתן לחנך את הילדים גם לאחר מותי ולהגן עליהם, מפני אחרים ולעיתים מפני עצמם. הנאמנות הינה כלי המאפשר למנוח להכתיב כללי הורשה מאוד מסויימים שיאפשרו הורשה לטווח ארוך, שיאפשרו למנוח לפקח לאחר מותו על חינוכם של ילדיו.

גם צוואות אשר אינן כוללות הוראות נאמנות הינן צוואות חשובות והכרחיות, צוואה הינה יציר כפיו של האדם המצווה, ואך ורק שלו. בבסיס דיני הירושה מצויה זכותו של כל אדם לצוות, לערוך צוואה לטובת כל מי שהוא חפץ, ולכלול בצוואה הוראות לגבי אופן חלוקת נכסי עיזבונו, ובכך ליתן ביטוי לרצונותיו, עקרונותיו ותקוותיו לאחר מותו. באופן עקרוני כל אחד יכול להוריש את רכושו לכל אדם שהוא ברחוב, סתם כי צבע העיניים שלו מוצא חן בעיניו. אם הצוואה תקפה מבחינה צורנית, ואם האדם היה כשיר משפטית לערוך אותה, היא תתפוס.

ברם באם רצונו של אדם לערוך צוואה "חכמה", צוואה אשר תשאיר את חותמה החיובי על חייהם של האהובים לנו מכל, פתוחות בפניו כל האפשרויות והיצירתיות גדולה ורבה ביותר.

כמו שאר הנושאים בדיני משפחה, הפגיעות והרגישות הקיימות סביב נושא ההורשה הינה רבה מאוד. ישנם מקרים רבים שהצוואה מהווה מקום ל"התחשבנויות" בתוך המשפחה וישנם מקרים בהם כתוצאה מהשפעה בלתי הוגנת של אחד הילדים שאר הילדים מנושלים מהעזבון ובמקרים רבים מאוד לא ניתן להוכיח את אותה השפעה בלתי הוגנת.

צוואה המנוסחת בצורה ברורה ומשפטית, לא רק שמביעה בצורה הטובה ביותר את רצונו האמיתי של המצווה, אלא עשויה לחסוך ליורשים אי הבנות, מחלוקות, עגמת נפש, סכסוכים והוצאות משפטיות מיותרות. על כן יש חשיבות עליונה לעריכת צוואה במשרד המתמחה בדיני המשפחה ובדיני העיזבונות והירושות.

לייעוץ והכוונה ניתן ליצור קשר עם המשרד
שם

אנא הזינו שם
דוא"ל

אנא הזינו כתובת מייל חוקית
טלפון

אנא הזינו מספר טלפון מלא כולל קידומת
לייעוץ והכוונה ניתן ליצור קשר עם המשרד
שם

אנא הזינו שם
דוא"ל

אנא הזינו כתובת מייל חוקית
טלפון

אנא הזינו מספר טלפון מלא כולל קידומת