articles pic

לפני כשנתיים הגיעה אלי אלמנה, שרה (שם בדוי). בעלה מזה 38 שנה, שוקי (שם בדוי) הלך לבית עולמו ביום אחד. הם הלכו לישון יחד ובבוקר, כאשר התעוררה, הוא כבר לא היה בין החיים - לקה בדום לב ונפטר. שוקי היה בעלים של עסק מאוד מצליח שהוא והשותף שלו, אורי, הקימו לפני 35 שנה. שוקי ואורי היו גם חברים טובים עוד מימי הצבא וההכרות בין המשפחות היתה הכרות קרובה, אוהבת וצמודה. הם טיילו ביחד, עבדו ביחד וגידלו את ילדיהם ביחד.

היום שבו שוקי עצם את עיניו היה היום הקשה ביותר בחייה של שרה. הוא היה האהבה הגדולה של חייה, האהבה היחידה של חייה. הכאב האישי והאובדן היו קשים מנשוא. לאחר שהשבעה הסתיימה, וכל האנשים התחילו לצאת מהבית, היא הבינה שמעבר לאובדן הרגשי, היא בעצם לא יודעת כלום. לא היה לה מושג איפה המפתחות של העסק?, מה הקוד של הכספת? באיזה בנקים מנוהלים חשבונות הבנק, מה מספריהם? כמה כסף יש? מה ההוצאות של העסק? מה ההכנסות שלו? איך משלמים עכשיו את ההוצאות שלה? את ההוצאות של הבית? את ההוצאות של הילדים שהם תמכו בהם עד אז?

שרה פנתה לאורי והוא הציע לקנות את חלקה בעסק ב-1.5 מליון ש"ח. הוא אמר לה, שההצעה שלו מצויינת עבורה, שהיא מגלמת מעל ומעבר למחצית משווי העסק. שרה התייעצה עם מספר עורכי דין, אשר ייעצו לה לחתום ולקבל את הכסף, אבל משהו לא הסתדר לה. היא הגיעה אלינו ואנחנו ערכנו תהליך מולה ומול אורי. בסופו של דבר הגענו לפשרה במסגרתה היא קיבלה 6 מליון ₪ !!!

המשמעות במקרה זה כפולה. מצד אחד קיימת המשפחה והבטחת קיומה גם לאחר שהמפרנס העיקרי שלה הלך לבית עולמו. מצד שני, קיים העסק. לא כל עסק יכול לעמוד בדרישה לשלם 6 מליון ₪, גם אם הוא שווה 20 מליון ₪. תשלום מיידי של 6 מליון ₪ עלול לגרום לריסוקו.

אילו אורי ושוקי היו עוברים תהליך של ניהול סיכונים משפחתיים בעסק, היו נמנעות עוגמות נפש רבות סביב פטירתו בטרם עת של שוקי, ואני מניחה שמערכת היחסים בין אורי ושרה, שהיתה מערכת יחסים של משפחה, לא היתה נהרסת. תהליך ניהול סיכונים משפחתיים בעסק פונה לשני כיוונים, גם לעסק ולהגנה עליו וגם למשפחה ולהגנה עליה. התהליך מבטיח מציאת פתרונות יצירתיים המגדילים את העוגה, ומטרתם לאפשר לקיים הן את חיי העסק והן את חיי המשפחה.

מומלץ לכל משפחה שיש לה חברה, עסק או שותפות לעבור תהליך של סקירת הסיכונים הפוטנציאליים ובניית אסטרטגיה מוסכמת, כדי להכין עצמם למקרים כמו: גירושין או תביעות מצד בני/בנות זוג, פרישת שותף מהחברה, שילוב דור שני או שלישי בחברה, פטירת אחד השותפים, אבדן כושר עבודה או חוסר כשרות ועוד. תהליך מסוג זה מתבצע באמצעות סדרת פגישות עם הבעלים ולעתים גם עם בני משפחה, בהתאם למקרה.

כעורכות דין העוסקות בענייני משפחה, אנו בעלות נסיון רב בשיח עדין בנושאים אישיים מאוד, שעולים תוך כדי התהליך, נושאים שבדרך כלל השותפים/ המשפחות שמעורבים אינם מעוניינים, שיהיו חשופים בפני עורכי הדין האזרחיים שלהם. מאחר ואיננו תחליף למשרד עורכי הדין האזרחי המלווה את העסק, מניסיוני, נוח מאוד לחברות להיות בקשר עם משרדנו בתהליך קצר וממוקד, אשר מעניק ערך רב מאוד.

המשיכו לקרוא וגלו כיצד המוניטין הרב שצברתם עלול להתחלק עם בן הזוג במקרה של פרידה עתידית - לחצו כאן

לייעוץ והכוונה ניתן ליצור קשר עם המשרד
שם

אנא הזינו שם
דוא"ל

אנא הזינו כתובת מייל חוקית
טלפון

אנא הזינו מספר טלפון מלא כולל קידומת
לייעוץ והכוונה ניתן ליצור קשר עם המשרד
שם

אנא הזינו שם
דוא"ל

אנא הזינו כתובת מייל חוקית
טלפון

אנא הזינו מספר טלפון מלא כולל קידומת