QA-pic

שאלות ותשובות

כמובן שכל מקרה לגופו וכל חברה ומשפחה ומה שנכון ומתאים עבורה, אולם על פי רוב יהיה נכון להתחיל בהליכים של העברה בין דורית כשהדור המייסד נמצא בין הגילאים 50-60. כך יהיה די זמן הן לדור המייסד והן לדור הבא להיערך ולעשות את ההעברה בצורה הטובה ביותר. דור המייסדים בעל הניסיון עדיין מאוד מעורב ועדיין צלול ובקיא וכן נותר די זמן על מנת שהמעבר הבין דורי יעשה בהדרגתיות ובאופן מושכל.

בכל גיל. עריכת צוואה חכמה יכולה להבטיח למצווה אותה כי לאחר מותו יעשה ברכושו מה שיחפוץ. בנוסף, המצווה יכול במסגרת צוואתו להבטיח אף את עתיד ילדיו ולהורות מה יעשה ברכושו לאחר שיוריש אותו לילדיו ואף לקבוע בצוואה תנאים אשר רק בהתקיימותם יוכל לזכות היורש בירושתו (כגון הסכם ממון).

אדם יכול לערוך צוואה בעצמו, בכתב ידו, עם תאריך וכותרת "צוואה", אולם, עריכת צוואה הינה דבר מורכב הטומן בחובו אחריות רבה. חוק הירושה מציב דרישות צורניות ותוכניות שונות ועל כן מומלץ שעורך הצוואה יהיה עורך דין הבקיא בדיני הירושה.

הסכם ממון ניתן לשינוי בהסכמה של שני בני הזוג לכל אורך הנישואין. על פי רוב הסכם ממון אינו ניתן לשינוי באופן חד צדדי. אישור ההסכם בבית המשפט הינו ראיה לכך שהצדדים הבינו על מה חותמים והסכימו לאמור בהסכם.

הסכם ממון מקבל את אישור בית המשפט. בית המשפט בבואו לאשר את הסכם הממון בודק כי הצדדים מבינים את משמעות הדברים עליהם חותמים ומסכימים לאמור בהסכם. ביטול הסכם ממון אפשרי בין היתר אם יצליח בן זוג להוכיח שבמועד אישור ההסכם, בית המשפט לא פעל כדי לבדוק שבני הזוג מבינים את משמעותו על כל סעיפיו או להוכיח טעות, הטעייה, עושק או כפייה בעת עריכת ההסכם.

מרבית המשברים המשפחתיים אשר הופכים למאבקים המשפטיים המתנהלים בתקשורת מעל דפי העיתונות בנוגע לניהול, חלוקת והורשת העושר המשפחתי היו ניתנים לפתרון בדרכים יצירתיות.

על כל אחד ואחד מאיתנו מוטל הנטל לשמור על זכויות ילדיו. היחידים אשר יכולים להבטיח כי הילדים יוכלו לנהל את חייהם בצורה מסודרת לאחר מותם, ללא הליכים משפטיים ארוכים הם אנחנו. היחידים אשר יכולים להשאיר סדר וודאות, למנוע סכסוכים וקונפליקטים בין בני משפחה, הם אנחנו.

הענקת מתנות לילדים ישירות או באמצעות הקמת נאמנות הינה חלק מהעברה בין דורית אשר יכולה להעניק לילדים את העצמאות, את החינוך ולמנוע סכסוכים בעתיד. בכל העברה כאמור, ניתן להגן על הילדים, מקבלי המתנות במקרה של פשיטת רגל, פרידה, או גירושין מבן הזוג בדרך מושכלת ומתוכננת מראש, כמובן שכל הענקה כאמור חייבת להבדק מכל ההיבטים- מבחינה כדאית ומבחינת היבטי המס הנלווים לנוכח הגזירות הקיימות והעתידיות.

שני אתגרים בסיסיים מונחים בבסיס התכנון של העברה בין-דורית, האחד- שמירה על דור ההורים- נטל זה מונח בפניו של כל צאצא, למנוע ניצול לרעה של ההורים על ידי אחרים, היום אנו שומעים יותר ויותר על השפעות של צדדים שלישיים שכלל אינם בני משפחה, על מבוגרים.

האתגר השני הינו דור הצאצאים/ הילדים -היחידים שיכולים ללמד את הצאצאים שלא ליפול קורבן לחוסר הידע ולדעת כיצד לנהל את הרכוש שאנחנו משאירים להם, הם אנחנו. אנחנו יכולים להמשיך ולחנך את ילדינו לפי הערכים שלנו גם לאחר מותנו. זהו הבסיס והאתגר החשוב ביותר של התכנון המובנה של ההעברה הבין-דורית.

הדרכים לניהול העושר המשפחתי הינן רבות ומגוונות וחולשות על תחומים רבים אשר בכל אחד מהם נדרשת מומחיות הן של הבנת דיני המשפחה והירושה והן של הבנת הדין הרלבנטי: הענקת מתנות לילדים, תכנוני מס, ירושות, עזבונות, שמירה על נכסים, בניית דור ההמשך בחברות, נאמנויות, התמודדות עם אתגרי הדור השלישי, משקים חקלאיים, חברות משפחתיות, השקעות ונושאים רלבנטיים אחרים הינם האתגר והאחריות של כל אחד ואחד מאיתנו למען ילדינו.

הדרך הרווחת ביותר לביצוע העברה בין דורית הינה הצוואה.
צוואה הינה למעשה עסקה שאדם עושה על כל רכושו. זוהי עסקת חייו או יותר נכון ומדויק, עסקת מותו. צוואה היא מסמך משנה חיים, של המוריש, אך גם ובעיקר של קרובי המנוח- אלה שירשו ואלה שלא ירשו.

ככל שההסדרים של העברה בין-דורית מובנים יותר כך קשה יותר לתקוף אותם. כמובן שבכדי לגבש הסדרים אשר יתנו מענה כולל, למכלול האתגרים המשפחתיים, יש לפנות לאנשי מקצוע מומחים בתחום ובכך למנוע את המתחים, לחצים והנזק הכספי והרגשי הניכר שנלווה לניהול הליכים המשפטיים ארוכים לכל המשפחה.

באמצעות שימוש בפרוצדורות דרושות ניתן להערך מראש כמעט לכל טענה שעשוייה לעלות כתקיפה של ההסדרים הנ"ל בין אם עסקינן בצוואות, בנאמנויות, במתנות וכו' וזאת באמצעות קבלת חוות דעת רפואיות המעידות על כשרותו המשפטית של מקים ההסדר וכן באמצעות הסרטת מעמד החתימה על ההסדר שנבחר.

לייעוץ והכוונה ניתן ליצור קשר עם המשרד
שם

אנא הזינו שם
דוא"ל

אנא הזינו כתובת מייל חוקית
טלפון

אנא הזינו מספר טלפון מלא כולל קידומת